طریقه نصب آنتن های مرکزی

با سلام
ابتدا از دیشها شروع میکنیم که چه نوع دیشی مختص این نوع سیستم خانگی میباشد.به خاطر نویز و یا فریز شدن تعدادی از کانالها باید از دیشهای حداقل 90 و حداکثر 120 سانتیمتری استفاده شود. توصیه میشه دیشی که برای این سیستم به کار میبرید آفست باشد.


lnc



ال ان سی ها دارای 4 خروجی میباشند که هر خروجی مختص تعداد مشخصی از فرکانسها میباشد.

hor hight & ver hight& ver low & hor low

سوئیچ باکس یا مولتی سوئیچ

 



برای مثال ما از یک سوئیچ 9 in pot ورودی و 8 out potخروجی استفاده میکنیم.(این نوع سوئیچها با برق 220 ولت کار میکنند) این سوئیچ مخصوص دو ماهواره که بتوان تمام کانالها رو تمام و کمال دریافت کرد میباشد در موارد خاص میشود از همین سوئیچ باکس برای سه ماهواره استفاده کرد البته این رو باید در نظر داشت که تنها میتوان فرکانسهای ورتیکال و یا هوریزنتال آن ماهواره را دریافت کرد.خب گفتیم که این سوئیچ 9 ورودی دارد. 4 ورودی که همان مشخصات ال ان سی رو آن حک شده است و 4 تای دیگر هم همینطور. یک ورودیدیگر میماند که مختص انتنهای هوایی میباشد. 8 خروجی نیز هر کدام به یک واحد راهی مشوند و هر واحد میتوانند به طور مجزا تمام کانالهای این دو ماهواره رو دریافت کنند.

خروجی های ال ان سی به ورودی های سوئیچ همانطور که گفتم وصل میشود. دقت کنید سیمها رو اشتباه وصل نکنید. در ضمن روی سیمهای خروجی ال ان سی و ورودی سوئیچ علامت بزارید که در آینده به مشکل بر نخورید چرا که پیدا کردن سیمها تو این سیستم بسیار مشکل است.
نکته: به علت افت سیگنال در این سیستم از کابلهای خوب و معروف استفاده کنید.
نکته: اگر تعداد طبقات از 2 طبقه بیشتر شد حتما از تقویت کننده یا سیگنال جنریتور برای هر طبقه جهت جلوگیری از افت سیگنال استفاده کنید.

 

 

 


از آنجاییکه بحث آنتن مرکزی بحث جامع و گسترده ای است ابتدا لازم میدانم که توضیحات عمومی فوق را عنوانکنم
بطور کلی آنتن مرکزی در دو شکل متفاوت ارائه میشود :
۱- آنتن مرکزی بدون نیاز به رسیور
۲-آنتن مرکزی با رسیور
/////////////////////////////////////////////////////////
۱-آنتن مرکزی بدون رسیور : در این سیستم که اغلب در بیمارستانها یا هتلها مورد استفاده قرار میگیرد همانطور که گفته شد نیازی به رسیور نیست ودر اصل از یک دستگاه مبدل( یا کونورتر) استفاده میشود که کار این دستگاه دریافت سیگنالهای یک یا چند دیش مختلف و تبدیل فرکانسهای مشخصی از این ماهواره ها به سیگنالهای تلویزیونی است. در نتیجه بعد از این کار در هر اتاق قادر خواهید بود که مثلا ۴ یا ۶ یا ۱۰ یا ۲۰ برنامه ماهواره ای را مانند برنامه های تلویزیونی که بوسیله آنتنهای معمولی تلویزیون قابل دریافت هستند را در کانالهای از پیش تعریف شده ای دریافت کنید ( مثلا برنامه vox در کانال ۱۱ //// برنامه RTL در کانال ۲۴ ///// و الی آخر)
مزیت این سیستم در این است که اولا نیازی به استفاده از رسیور در هر اتاق و همچنین نیازی به کابل کشی مجزا و جداگانه از هر اتاق تا محل نصب کونورتر وجود ندارد. بلکه فقط استفاده از یک کابل و پخش آن در اتاقهای مختلف کافی است .از طرف دیگر میتوان در صورت نیاز در دستگاه کونورتر برنامه ها وهمچنین کانال آنها را تغییر داد.!! ( برای مثال میتوان به جای برنامه vox برنامه RAI را انتخاب و آن را در کانال۱۱ یا کانال دیگری پخش کرد)
عیب این سیستم در این است که تعداد برنامه های قابل دریافت همانطور که قبلا گفته شد فقط به تعداد مشخص از قبل تعریف شده ای محدود است ( یعنی مثلا در مجموع فقط قادر به دریافت ۴ یا .....یا ۲۰ یا ...... برنامه خواهید بود.
طبیعتا متناسب با افزایش تعداد برنامه ها بر قیمت این سیستمها نیز افزوده میشود.
///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
۲- آنتن مرکزی با رسیور :
این سیستم نیز بطور کلی به دو دسته تقسیم میشود :
۲-۱ سیستم یک کابلی ( Ein Kabel Lösung ) : در این سیستم در اصل بدلیل استفاده از نوع بخصوصی از ال ان بی هر دو پولاریزاسیون افقی وعمودی تبدیل به یک پولاریزاسیون میشوند و در نتیجه مزیت این سیستم آن است که نیازی به وصل کابل جداگانه از هر رسیور تا ال ان بی وجود ندارد .
عیب این سیستم در این است که بدلیل محدود بودن پهنای باند و غیر ممکن بودن تبدیل کامل هر دو پلاریزاسیون افقی و عمودی به یک پلاریزاسیون طبیعتا امکان دریافت تمامی برنامه های یک ماهواره وجود ندارد .
نکته مهم در صورت استفاده از این سیستم این است که جهت جلوگیری از تداخل ولتاژهای ۱۴ یا ۱۸ ولت رسیورها و صدمات ناشی از این تداخلات !!!!! باید ولتاژ خروجی تغذیه ال ان بی در همه رسیورها خاموش باشدو یا از پریزهای آنتن ویژه ای استفاده کرد که دربرابر ولتاژ ۱۴ یا ۱۸ ولت DC عایق هستند.

این هم یک مثال در این ضمینه که در این مثال قطعات بکار گرفته شده جهت مجموعا دو واحد مسکونی و تعداد ۱۴ انشعاب میباشد:

///////////////////////////////////
۲-۲سیستم آنتن مرکزی استاندارد :
از این سیستم معمولا زمانی استفاده میشود که تعداد رسیورها بیشتر از ۴ (و اخیرا ۸ ) عدد باشد .
دراینصورت به ازای هر ماهواره باید از یک ال ان بی با ۴ خروجی مختلف و متفاوت استفاده کرد که این خروجیها عبارتند از :
vertical low
horizontal low
vertical high
horizontal high
بنابراین در حالت استاندارد و معمولی به ازای هر ماهواره نیاز به چهار ورودی مختلف خواهیم داشت که معمولا بر روی مولتی سویچها ورودیهای ذکر شده با یکی از علائم فوق مشخص شده اند :
VL
یا V-0khz
HL
یا H- 0khz
VH
یا V-22khz
HH
یا H-22khz
غالبا در مولتی سویچها یک ورودی جهت اتصال سیم آنتن تلویزیون نیز وجود دارد .
در نتیجه معمولا میتوان براحتی با توجه به نکات ذکر شده از مشخصات یک مولتی سویچ آگاه شد. ( برای مثال 5/12 بدین معنی است که این سویچ برای یک ماهواره و ۱۲رسیور است --------و 9/16 بدان معنی خواهد بود که این سویچ برای دو ماهواره و ۱۶ رسیور است.
نکته دیگری که باید بدان نیز اشاره کرداین است که معمولا در سیستمهای آنتن مرکزی درصورتیکه تعداد رسیورها بیش از ۱۶ عدد باشد از مولتی سویچهای ویژه ای استفاده میکنند که تعداد خروجیهای آنها قابل افزایش است.!!!!!!!

نقل قول:

اطلاعاتی درباره دستگاهی های آنتن مرکزی ماهواره ای

--------------------------------------------------------------------------------

دستگاههای ماهواره دیجیتال مرکزی


آیا دیده اید که در بعضی مجتمع ها فقط 3 یا 4 دیش در پشت بام وجود دارد و بعد می فهمید که تمام ساکنین آن ساختمان دارای ماهواره هستند. این وضعیت در اماکنی وجود دارد که از سیستمهای آنتن مرکزی دیجیتال استفاده می کنند. اگر مایل هستید که مقداری در مورد سیستمهای دیجیتال مرکزی بدانید ، مطلب زیر را بخوانید :



کاربران عزیز می دانید که هیچگاه امکان اتصال 2 رسیور به یک LNB وجود ندارد. زیرا هر یک از کانالها روی قطب ها و وضعیت های متفاوتی کار می کنند. یعنی تصور کنید که یکی از رسیور ها بخواهد کانال VOX را که در 11054H27500 3/4 است را نگاه کند، و رسیور دیگر بخواهد یک کانال مثل ITN را که در ۱۱585V27500 3/4 است را نگاه کند. در این صورت LNB نمی داند که به کدام وضعیت در آمده و از طریق کدام یک از سوزنهای خود سیگنال را دریافت کند. چون یکی روی Horizontal و دیگیری روی Vertical است. اصل قضیه این است که حتی اگر هر دو رسیور روی کانال باشند نیز ، 2 منبع ولتاژ 18 ولتی به LNB وصل شده و باعث سوختن آن خواهد شد. حتی اگر یک رسیور به LNB وصل شود و دیگری از خروجی LOOP آن استفاده کند ، بایستی هر دو رسیور روی یک کانال هم نام باشند.

وضعیت دیگر اینکه کانالهائی که دارای فرکانس زیر 11700 هستند ، اصطلاحا LOW هستند و کانالهای دارای فرکانس بالاتر از 11700 همگی HIGH هستند. پس تا اینجا ما برای یک ترنسپوندر یا فرکانس کانال ماهواره ای ، 4 خصیصه را شناسائی کرده ایم. ( Polariztion و High/Low ).



برای برطرف کردن این مشکل بایستی از آنتن های مرکزی مخصوص دریافت سیگنالهای ماهواره ای استفاده کرد که اصطلاحا به آنها مولتی سوئیچر نیز گفته می شود. این نوع سیستمها با استفاده از LNC کار کرده و دیگر استفاده از LNB کاربرد نخواهد داشت. فرق LNC* با LNB در این است که در LNC چهار فیش خروجی وجود داشته و هر یک از 4 وضعیت را در خروجی ها خواهیم داشت. اشتباه نکنید..!!!! شما حتما LNB های چند فیش را دیده اید. این نوع LNB ها به تعداد خروجی هائی که دارند می توانند رسیور را ساپورت کنند. یعنی در صورتی که یک LNB چهار خروجی دیدید ، در واقع یعنی 4 LNB روی یک دیش وجود دارد و هر یک به تنهائی می تواند کار کند. این LNB می باشد و با LNC که ذکر کردم فرق می کند . در خروجی های LNC :

1- Horizontal High
2- Horizontal Low
3- Vertical High
4- Vertical Low

را داشته و هر یک از وضعیت ها را به تفکیک استفاده خواهیم کرد.

مولتی سوئیچر ها انواع مختلفی دارند. بعضی از آنها حداقل 4 ورودی داشته و بعضی از آنها تا 16 ورودی را نیز ساپورت می کنند. در 4 ورودی فقط می توان یک LNC را به آن متصل کرد. مثلا LNC هاتبرد. در نوع 16 ورودی می توان چهار ماهواره را به طور کامل با استفاده از 4 LNC* پشتیبانی نمود. مولتی سوئیچر های عرف در ایران 8 ورودی دارند. یعنی آنها دارای 2 سوئیچ 4 تائی هستند. میدانید تقریبا اصلا لازم نیست که از بیش از 8 ورودی استفاده کرد ، زیرا با استفاده از مولتی سوئیچر های 8 ورودی می توان 4 ماهواره ارزشمند قابل دریافت را ساپورت نمود.




مولتی سوئیچر های 8 ورودی در واقع 2 پورت دارند که هر یک از آنها قابلیت دریافت 4 وضعیت LNC را دارا می باشند. تنها ماهواره ای که از همه وضعیتهای یک LNC و پورت مولتی سوئیچر استفاده می کند ، هاتبرد می باشد. وقتی دیش هاتبرد را تنظیم نمودیم ، با استفاده از چهار کابل کواکسیال آنتن که ترجیحا بایستی سیمکو باشد ، هر یک از خروجی های LNC را به ورودی های پورت اول مولتی سوئیچر متصل می کنیم. یعنی :

LNC : خروجی Horizontal High را به ورودی Horizontal High پورت اول مولتی سوئیچر
LNC : خروجی Horizontal Low را به ورودی Horizontal Low پورت اول مولتی سوئیچر
LNC : خروجی Vertical High را به ورودی Vertical High پورت اول مولتی سوئیچر
LNC : خروجی Vertical Low را به ورودی Vertical Low پورت اول مولتی سوئیچر

تا اینجا ما توانسته ایم که دیش هاتبرد را با تمام کانالهای آن به ورودی مولتی سوئیچر متصل کنیم. پس از آن بایستی دیش های Telstar 12 و Nile Sat 101 و TurckSat1C را تنظیم کنیم. پس برای TurkSat 1C از LNC استفاده کرده ، برای Telstar 12 از LNB استفاده کرده و برای Nile Sat 101 از LNCP استفاده می کنیم.





پس از آن از خروجی Horizontal High دیش TurkSat 1C ، یک رشته کابل را به ورودی Horizontal High پورت دوم مولتی سوئیچر وصل میکنیم. از خروجی LNCP که جهت Nile Sat 101 استفاده کرده بودیم نیز یک رشته کابل به ورودی Vertical High پورت دوم مولتی سوئیچر متصل نموده و خروجی LNB دیش Telstar 12 را نیز به ورودی Vertival Low پورت دوم مولتی سوئیچر متصل می کنیم. تا اینجا ، 3 ورودی از 4 ورودی پورت دوم را استفاده کردیم. ورودی Horizontal Low پورت دوم خالی می ماند که می توان جهت اینترنت مرکزی از آن استفاده کرد. در صورتی که از ماهواره Eutelsat W3 جهت سرویس اینترنت ماهواره ای استفاده کنیم. موقع خرید سرویس از Provider* ها ، بایستی پولاریته Horizontal را انتخاب کنیم.

برای اینکه بدانید تا اینجا چه اتفاقی افتاده است ، توضیح زیر را بدقت بخوانید :

1- در ماهواره هاتبرد چون تعداد کانالهای دریافتی زیاد است و سلیقه شخصی مصرف کنندگان متنوع می باشد ، یک پورت کامل را به LNC آن اختصاص دادیم. در این حالت ، هر یک از خروجی های مولتی سوئیچر که به رسیور مصرف کنندگان متصل است ، می تواند تمامی کانالهای ماهواره هاتبرد را پوشش دهد.

2- در ماهواره ترک ست به دلیل اینکه عمده کانالهای ارزشمند و صاحب نام آن روی پلاریته Horizontal* می باشد ، از بقیه آنها صرف نظر کرده و فقط همین تعداد که حدود 50 تا 60 کانال از 120 کانال می باشد را به رسیور مصرف کنندگان می فرستیم.

3- در ماهواره نایل ست هم به دلیل اینکه عمده کانالهای خوب و ارزشمند آن روی پلاریته Vertical می باشد ، از بقیه صرف نظر کرده و همین تعداد 100 کانال از 130 کانال ماهواره فوق را به مصرف کنندگان می دهیم.

4- در ماهواره تل استار 12 نیز ما فقط 2 ترانسپوندر داشته که یکی روی Vertical بوده . دیگری روی Horizontal . در ایم ماهواره اکثر کانالهای معتبر روی پلاریته Vertical سوار شده اند و فقط 2 الی 3 کانال می باشد که از آنها صرف نظر می کنیم. البته کانال VOA در ماهواره هاتبرد نیز بوده که در تل استار 12 روی پلاریته Horizontal می باشد. کانال New Channel* فکر نمی کنم در ایران زیاد طرفدار داشته باشد. کانال Tamasha نیز مدتها قطع بود و هم اینک در هاتبرد خود نمائی می کند. پس در ماهواره تل استار 12 چیز زیادی را از دست نمی دهیم.

لازم به ذکر است که این گونه طراحی به جهت تقلیل هزینه های آن می باشد. زیرا ما می توانیم از مولتی سوئیچر 4 پورت استفاده کنیم که 16 ورودی داشته و می توان از هر یک از LNC های آن 4 سیم به ورودی های مولتی سوئیچر داد و دیگر نگران هیچ چیزی نباشید. تمامی کانالهای قابل دریافت از این 4 ماهواره به تمام مصرف کنندگان داده شده است . با این تفاوت که هزینه آن خیلی بیشتر است.

شاید شما خواننده محترم بگوئید که این چه کاریست...! چرا از LNB های چند خروجی استفاده نکنیم. در پاسخ می توان اینگونه گفت که :

1- LNB های چند خروجی دارای سطح پائین سیگنال در خروجی ها هستند.
2- تقریبا اکثر آنها دارای کیفیت پائین بوده و در پبشتر کانالها فریز و شکستن کانال به وفور دیده می شود.
3- تعداد خروجی های آنها بسیار کم است.
4- از آنها میتوان در ساختمان های تا حداکثر 8 واحد استفاده کرد ( چون بیشتر از 8 خروجی ، منت که ندیدم )
5- تعدد سیم کشی و افت شدید سیگنال
6- اصلا این قطعه برای این کار ساخته نشده است

در مدلهایی از مولتی سوئیچر ها یک ورودی برای آنتن محلی نیز وجود دارد. در این نوع از مولتی سوئیچر ها می توان آنتن تلویزیون محلی را به آن متصل نمود و در محل مصرف کنندگان ، با استفاده از پریز های مخصوصی که نوعی تقسیم کننده هستند ، خروجی های تفکیک شده آنتن ماهواره ، آنتن تلویزیون محلی و رادیو را مورد استفاده قرارداد. از این نوع از سیستمها که اکثرا محصول کشور آلمان هستند ، در ایران به وفور استفاده می شود.


در سیم کشی این نوع از سیستمها بسیار بایستی دقت کرد. حتما بایستی از سیمهائی که کمترین افت را دارا هستند استفاده نمود. کابل کرمان صادراتی در ایران بصورت عرف جهت سیستمهای ماهواره استفاده می شود. ولی من شخصا سیم کارخانه سیمکو را ترجیح می دهم . چون این نوع سیم دارای زره بافته شده است و بسیار محکمتر از انواع مشابه است. حتی می توانید به این نوع کابل آویزان شوید. پس ببینید که چه فرقی با انواع مشابه دارد. سیم کرمان صادراتی که این روزها به شدت از کیفیت آن کاسته شده است . ولی هنوز با همان باور ، مصرف کنندگان به استفاده از آن مبادرت می ورزند. من سیم کارخانه سیمکو را پیشنهاد می کنم که قیمت آن در هر کلاف 23000 تومان است . در حالی که کرمان صادراتی 23500 تومان و با کیفیت پائین تر...! در سیم های کرمان صادراتی هیچگاه نمی توانید یک نوع F Connector *را برای همیشه استفاده کنید . زیرا ضخامت همه جای آن با هم برابر نیست. ولی در سیمکو می توانید یک نوع کانکتور برای همیشه استفاده کنید و خطر کنده شدن کانکتور نیز اصلا وجود ندارد و یا حداقل خیلی کمتر از کرمان صادراتی می باشد.

نکته آخر اینکه همکاران ، همیشه هر یک از جهات ماهواره را روی یکی از ورودی های سوئیچ متصل می کنند. و در تنظیم رسیور برای هر یک از ماهواره ها سوئیچ مورد نظر را تعریف می کنند. در حالی که مولتی سوئیچر مورد نظر ما ( 2 پورت ) فقط دارای 2 سوئیچ می باشد. به این صورت که در نحوه وایرینگ ذکر شده در قسمتهای قبل ، وقتی می خواهیم یک رسیور متصل به سیستم آنتن دیجیتال مرکزی را تنظیم کنیم. برای ماهواره هاتبرد که تمام 4 ورودی پورت اول مولتی سوئیچر را اشغال کرده بود ، سویچ 1 یا A را تعریف نموده و برای ماهواره های ترک ست ، نایل ست و تل استار 12 که هر کدام به یکی از 4 ورودی پورت دوم متصل شده اند هم سوئیچ 2 یا B را تعریف می نمائیم.
موفق باشید

 

  
نویسنده : قاسم قرداشی ; ساعت ۱٢:۳٥ ‎ب.ظ روز سه‌شنبه ٩ فروردین ۱۳٩٠
تگ ها :